Kolektory Słoneczne

Kolektory słoneczne od jakiegoś czasu systematycznie zyskują na popularności w naszym kraju. Jednak aby cała instalacja była wydajna oraz trwała należy do sprawy podejść bardzo poważnie. Najlepiej instalacje fotowoltaiczne zlecić specjalistom z naszej firmy, którzy mają duże doświadczenie jednakowo w wyborze odpowiednich paneli, miejsca ich usytuowania, kąta nachylenia oraz w we właściwym ich montażu. Takie podejście gwarantuje maksymalnie możliwą ilość energii pozyskanej z promieni słonecznych. Instalacje solarne wykorzystują zarówno bezpośrednie, jak i rozproszone promieniowanie słoneczne. Oczywiście latem więcej jest promieniowania bezpośredniego (około 54%), a zimą przeważa promieniowanie rozproszone (około 70%).

Nie jest więc tak jak myślą niektórzy, że zimą albo w pochmurny letni dzień instalacja fotowoltaiczna w ogóle nie działa. Kolektor zamienia promienie słoneczne w energię w momencie, kiedy jego wartość progowa zostanie przekroczona. Wartość ta zasadniczo zależy od konstrukcji, jaką posiada instalacja solarna. Montaż kolektorów słonecznych wymaga określenia kąta ich nachylenia. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ to, jaki kąt zastosujemy, będzie miało bezpośredni wpływ na ilość energii słoneczniej która zostanie wykorzystana. Na bazie naszego wieloletniego doświadczenie bez wdawania się w tym miejscu w szczegółowe obliczenia możemy stwierdzić, iż w Polsce kąt nachylenia kolektorów słonecznych powinien zawierać się między 34 a 70 stopni względem powierzchni ziemi.

Warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych, których nachylenie można zmieniać. W takim przypadku latem ustawienie powinno być na 30 stopni a zimą na 60 stopni. Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego musi być zamontowana w odpowiednim do tego miejscu. Ważne, aby skierować ją na południe z zachowaną tolerancją wynoszącą około 45 stopni. Odwrócenie instalacji w nieodpowiednim kierunku sprawiłoby, że nie będzie one spełniać założonych wartości pozyskiwania promieniowania słonecznego. Nasi fachowcy najczęściej radzą, aby instalacja paneli fotowoltaicznych płaskich oraz próżniowych odbywała się na powierzchni ziemi od strony południowej lub na dachu budynku. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że są na rynku kolektory próżniowe, które nie wymagają odpowiedniego nachylenia, co pozwala na ich zamontowanie na dachu poziomym albo elewacji budynku.

Instalacja fotowoltaiczna musi mieć także zapewniony dobry dostęp w razie zdarzeń nieprzewidzianych oraz awarii. Dlatego też każdorazowo wspólnie z klientami wybieramy takie miejsce montażu, które będzie jednocześnie niedostępne na co dzień i dostępne, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Montaż paneli fotowoltaicznych to jedno. Osobną kwestią jest zabezpieczenie całej instalacji oraz kolektora. Czynnik grzewczy w systemie zmienia swoją objętość, może się więc zdarzyć, że go ubędzie. Aby zapobiec takiej sytuacji, stosuje się naczynia zbiorcze, które są wyposażone w membranę odporną na glikol oraz wodę. Dodatkowo instalacja musi posiadać zawór bezpieczeństwa.

Montaż kolektorów słonecznych wymaga także zastosowania obudowy wyposażonej w odporną szybę, której niestraszne są nie tylko zmienne w naszej szerokości geograficznej warunki pogodowe, ale i znoszącej nacisk zalegającego śniegu czy silny wiatr. Dlatego montaż paneli fotowoltaicznych należy poprzedzić konsultacją z naszymi fachowcami, którzy dysponują profesjonalną wiedzą oraz szerokim doświadczeniem w tym zakresie.

LOKALIZACJE W KTÓRYCH DZIAŁAMY:

Gniezno, Września, Kostrzyn Wielkopolski, Swarzędz, Paczkowo, Nekla, Pobiedziska, Kłecko, Rogowo, Żnin, Trzemeszno, Strzelno, Środa Wielkopolska, Kórnik, Luboń, Poznań i okolice.